آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۱۴۸۰
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۸:۱۸
جام جم آنلاين: رئيس پدافند غير عامل كشور از توليد دانش بنيادي در پدافند غيرعامل خبر داد و گفت: راهبرد جديد آمريكا متمركز بر اهداف غيرنظامي است و سازمان پدافند غيرعامل تهديدات عليه كشور را رصد كرده و در بخش غيرنظامي آن را رصد، پايش و تجزيه و در نهايت متناسب با تهديد اقدام مي كند.
به گزارش مهر، سردار سرتيپ پاسدار غلامرضا جلالي در نشست خبري كه امروز چهارشنبه برگزار شد، ضمن گراميداشت سي امين سالگرد هفته دفاع مقدس ، به ارائه گزارشي از عمده ترين اقدامات سازمان پدافند غير عامل در سطح كشور پرداخت.

رئيس پدافند غيرعامل كشور با اشاره به برخي از مراكز مقابله با تهديدات غيرنظامي در ديگر كشورها، تأكيد كرد: از سال 82 بنا به فرمان مقام معظم رهبري «سازمان پدافند غيرعامل» با موضوع دفاع غيرنظامي ، دفاع غيرعامل و مديريت بحران ناشي از جنگ تشكيل شد كه ارتباط اين سازمان از لحاظ ساختاري با ستاد كل نيروهاي مسلح است اما مأموريت آن كار غيرنظامي در دستگاه هاي اجرايي غيرنظامي كشور اعم از دولتي و غير دولتي است.

وي كاهش تهديدات در بخش غيرنظامي كشور را يكي از مأموريت هاي اصلي سازمان پدافند غيرعامل خواند و افزود: ما تهديدات عليه كشور را درحوزه نظامي وغيرنظامي رصد مي كنيم و دربخش غيرنظامي آن را رصد، پايش و تجزيه و درنهايت متناسب با آن اقدام مي كنيم.

سردار جلالي راهبرد جديد آمريكا را متمركز بر اهداف غيرنظامي اعلام كرد و گفت: اين تحولات باعث شده كه سلاح ها و ابزار هاي تهاجمي كاملا تخصصي شود. مانند تهديدي كه در نيروگاه هاي برق وجود دارد كه با بمب هاي غيرانفجاري باعث تخريب زيرساخت هاي نيروگاه هاي برق مي شود.

وي با تأكيد بر همكاري سازمان پدافند غيرعامل و دانشگاه ها و مراكز تحقيقاتي كشور، افزود: از آنجايي كه صحبت از تهديدات با زبان نظامي در دستگاه هاي اجرايي كارايي لازم را ندارد ما تهديد را تبديل به زبان مهندسي مي كنيم و با اين مفاهيم در توسعه كشور مي توانيم نقش داشته باشيم.

شناسايي حمله بيولوژيك به كشور توسط پدافند غيرعامل

رئيس پدافند غيرعامل كشور تهديد غيرنظامي اخير آمريكا را تكنولوژيك و فناورانه خواند و با اشاره به تهديد سايبري تصريح كرد: تمام حوزه هاي نظامي و غيرنظامي ما به مانند ديگر كشورها تحت پوشش فناوري سايبري است كه امكان نفوذ و حمله و ضربه به منافع كشور نيز وجود دارد و ما نيازمند آگاهي و فرهنگ سازي گسترده هستيم.

سردار جلالي حوزه بيولوژيك را يكي ديگر از تهديدات احتمالي در حوزه غيرنظامي اعلام كرد و گفت: اخيرا نمونه هايي از اين تهديدات را توسط دشمنان داشته ايم كه امنيت غذا و جان انسان را مورد تهديد قرار مي دهد كه نمونه آن ورود دام زنده از مرز يكي از كشورها به داخل ايران است كه داراي ويروسهاي خطرناكي بودند كه خوشبختانه بخش دامپزشكي سازمان پدافند غيرعامل آن را شناسايي و كنترل كرد.

وي از ايجاد رشته كارشناسي ارشد «پدافند غيرعامل و رسانه» در آينده خبر داد و با تأكيد بر نقش رسانه در ايجاد آگاهي نسبت به تهديدات غيرنظامي گفت: پدافند غيرعامل حوزه سهل و ممتنع است و انعكاس صحيح رسانه اي آن توليد بازدارندگي مي كند.

سردار جلالي به تشريح ويژه برنامه هاي سازمان پدافند غيرعامل در هفته دفاع مقدس پرداخت و افزود: برگزاري نمايشگاه آثار برتر «نخستين جشنواره فرهنگي- هنري پدافند غيرعامل» در سالن نياوران، برگزاري «هم انديشي رسانه و پدافند غيرعامل» با مشاركت وزارت ارشاد در روز دوشنبه 4 مهرماه، رونمايي از فيلمي با موضوع پدافند غيرعامل براي مخاطب كودك با مشاركت كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان و برگزاري «مسابقه پدافند غيرعامل» در مدارس از جمله برنامه هاي ما در هفته دفاع مقدس است.

مطالعه و كنترل نزديك به 80 پروژه حياتي كشور

وي از توليد دانش بنيادي در پدافند غيرعامل خبر داد و گفت: علاوه بر ترجمه، نزديك به 100 عنوان كتاب و آيين نامه فني - مهندسي در حوزه پدافند غيرعامل تأليف و منتشر شده است. تا كنون 100شركت با آموزشي كه پشت سرگذاشتند مي توانند روي پروژه هاي كشور مطالعات آسيب پذيري در برابر تهديد را داشته باشند و 30 شركت از سازمان پدافند غيرعامل صلاحيت فني گرفته اند تا كار مشاركت را در پروژه هاي مختلف دنبال كنند.

رئيس پدافند غيرعامل كشور توليد 50 مقاله علمي - پژوهشي را از جمله اقدامات اين سازمان اعلام كرد و افزود: در حوزه تحقيقات كاربردي نزديك 60 عنوان پروه جدي را دنبال مي كنيم و در مهندسي معكوس نيز بر سلاح ها و فناوري هاي مخرب عليه كشور با استفاده از ظرفيتهاي علمي كشور مسلط شده ايم.

سردار جلالي با تأكيد بر مطالعه و كنترل طرحهاي حياتي و حساس كشور افزود: مطالعه و كنترل نزديك به 80 پروژه حياتي كشور را در سال جاري به پايان رسانده ايم.

وي از توليد جلد 21 ضوابط و مقررات ملي ساختمان با نام «پدافند غيرعامل» خبر داد و گفت: اين مجموعه با همكاري وزارت مسكن توليد شد.

تربيت 340 متخصص پدافند غيرعامل در دانشگاه ها

وي با اشاره به ضرورت آموزش و فرهنگ سازي تأكيد كرد: در اين حوزه توانستيم حدود 340 دانشجوي كارشناسي ارشد در رشته پدافند غيرعامل جذب و آموزش دهيم كه در قالب 6 رشته فني- تخصصي، معماري، سازه، مديريت بحران ناشي از جنگ، مديريت طراحي صنعتي و امنيت ملي دانشجو تربيت شده است كه اولين جشن فارغ التحصيلي اين دانشجويان در هفته دفاع مقدس در دانشگاه مالك اشتر برگزار مي شود.

رئيس پدافند غيرعامل كشور از ايجاد دوره هاي كارگاهي آموزشي پدافند غيرعامل براي مسئولان سه قوه كشور خبر داد و افزود: در هفته گذشته با شركت در شوراي گسترش وزارت علوم «رشته دكتري پدافند غيرعامل» تصويب شد و با شروع هفته دفاع مقدس مراسم آغاز اولين دوره آن در «دانشگاه عالي دفاع ملي» با حضور مسئولان كشوري و لشكري برگزار مي شود.

وي با اشاره به راه اندازي «انجمن علمي پدافند غيرعامل» در هفته دفاع مقدس، يادآور شد: اين انجمن مجموعه اي از بانك اطلاعات محققان، اساتيد، كاركنان و دانشجويان فعال در حوزه پدافند غيرعامل است كه فعاليت هاي علمي از طريق يك نهاد غيردولتي با حمايت سازمان پدافند غيرعامل دنبال مي شود.

سردار جلالي افزود: چهار گرايش كارشناسي ارشد پدافند غيرعامل (سازه، معماري، سي سي لي و امينت ملي) در كنكور سراسري امسال قرار گرفت و براي دومين سال توانستيم دانشجوياني در اين رشته جذب كنيم.

ساماندهي 70 شركت خصوصي در بخش امنيت و دفاع در حوزه IT

وي با اشاره به بحث پدافند غيرعامل پس از واگذاري مراكز حساس و حياتي كشور بنا به اصل 44 قانون اساسي كشور گفت: سازمان خصوصي سازي موافقت كرده است كه بخشهاي حياتي و حساس كشور كه واگذار شده اند مي توانند در قالب تشويقها و معافيتهاي دولتي ضوابط پدافند غيرعامل را رعايت كنند.

وي با اشاره به همكاري سازمان تبليغات اسلامي در انتشار جزوات و كتب مخصوص روحانيون و مبلغان و برگزاري كارگاه هاي آموزشي در حوزه پدافند غير عامل، از مشاركت صدا و سيما در توليد فيلم خبر داد و گفت: در هفته دفاع مقدس مجموعه 10 قسمتي با نام «شهر ايمن» در تلويزيون پخش مي شود.

رئيس پدافند غير عامل كشور از برگزاري دومين جشنواره پدافند غيرعامل در حوزه فني- مهندسي در هفته بسيج خبر داد و از همه بخش هاي فني- مهندسي كشور و دانشگاه ها براي شركت در اين جشنواره دعوت كرد.

سردار جلالي به راه اندازي «مركز فناوري فاوا و پدافند غيرعامل» در حوزه IT اشاره كرد و گفت: همه حوزه هاي IT ما آسيب پذير هستند و نياز به توجه فوري دارند به همين جهت تا كنون در اين مركز نزديك 70 شركت خصوصي در بخش امنيت و دفاع در حوزه IT ساماندهي شده اند.

رئيس پدافند غيرعامل افزود: مركز «ماحق» مبارزه با حوادث اينترنتي در وزارت مخابرات با همكاري سازمان پدافند غيرعامل راه اندازي شده و پاسخگوي دستگاههاي مختلف كشور در برابر حوادث سايبري است و تاكنون 30 عنوان كتاب علمي و 50 عنوان جزوه آموزشي در حوزه IT منتشر شده است.

وي توليد آمادگي را در حوزه پدافند غيرعامل وظيفه همگاني خواند و با اشاره به انتشار كتاب دستورالعمل پدافند غيرعامل در همه دستگاههاي اجرايي گفت: از طريق به كارگيري ظرفيت بسيج در دستگاهها آموزش را دنبال مي كنيم و طي يك سال گذشته 4 مانور پدافند غيرعامل را در حوزه مخابرات، انرژي و... انجام داده ايم.

سردار جلالي از پيگيري اقدامات اوليه در راه اندازي اينترنت ملي توسط وزارت ارتباطات خبر داد و گفت: توليد سيستم عامل ملي براي كشور ضروري است و ما ورژن پايه را توليد كرده ايم و پاسخگوي تهديدات موجود است. ما سعي كرديم بين وزارت دفاع، ICT و صنايع همكاري براي توليد انبوه ان ايجاد شود اما تاكنون موفق نبوديم و لازم است وزارتخانه صنايع روي آن سرمايه گذاري كرده و به توليد انبوه برساند.
نام:
ایمیل:
* نظر: