آخرین اخبار
پربحث ترین عناوین
کد خبر: ۳۵۳۲۲
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۲
سه استراتژی مهم شیعیان یمن برای آینده انقلاب در این کشور؛
شیعیان یمن با اتخاذ این تدابیر هم اینک پس از سالها از مقام یک گروه تاثیرگذار در آستانه تبدیل به یک گروه تصمیم گیر در ساختار قدرت در این کشور شده‌اند.
"عماریون"- دور جدید تحرکات سیاسی گروه انصارالله یمن که با مدیریت اعتراضات بر ضد قیمت سوخت در این کشور از چند ماه قبل آغاز شده تاکنون دستاوردهای بسیاری خوبی را برای شیعیان حوثی به همراه آورده است.

شیعیان حوثی در ماه سپتامبر کنترل شهر صنعا، پایتخت یمن را در دست گرفته و پس از توافق بر سر تشکیل یک دولت وحدت ملی از این شهر عقب نشینی کردند.

این در حالیست که علی رغم تحرکات گسترده دستگاه‌های اطلاعاتی عربستان و آمریکا برای ایجاد ناامنی و تحریک القاعده برای ایجاد درگیری‌های قومی و مذهبی در یمن همچنان شیب موفقیت‌های شیعیان حوثی مناسب ارزیابی می‌شود.

بر همین اساس، رهبر جنبش انصارالله یمن سه خط مشی را برای مرحله آینده ترسیم کرد.

عبدالملک الحوثی در پیامی که رسانه‌ها منتشر کرده‌اند با بیان اینکه ملت یمن بر تداوم انقلاب خویش اصرار و پافشاری می‌کند، سه خط مشی "ادامه مبارزه با فساد، برقراری امنیت و ثبات و اعمال شراکت در تصمیم گیری‌ها" را برای بعنوان برنامه‌های آتی تعیین کرد.

این اظهارات در واقع سه استراتژی انصارالله برای آینده سیاسی یمن و این گروه نیز محسوب می‌شود، در همین حال به اعتقاد کارشاسان، اتخاذ استراتژی‌های دقیق می‌تواند هر انقلابی را به پیروزی نهایی بسیار نزدیک کند. درباره این سه استراتژی نکات ذیل قابل تامل است:

الف: اگرچه، بدنه اولیه اصلی انصارالله از شیعیان حوثی تشکیل شده است ولی رهبران این جنبش با تکیه بر نیازها و آرمان‌های ملی مردم و با تاکید بر شعارهای عدالت طلبانه، آزادیخواهانه و مبارزه با فساد توانسته‌اند اکثریت مردم یمن را زیر چتر خود قرار دهند. به تعبیر دیگر یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب یمن مبارزه با فساد در این کشور هست. موضوعی که بسیاری گروه‌های سیاسی و مردمی را نیز علاقمند به همکاری با انصارالله کرده است.

این در حالیست که عبد الملک بدر الدین الحوثی رهبر شیعیان حوثی اخیرا افشا کرده است که ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که تنها در بخش نفت بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار پول مفقود شده و در بهبود زیرساخت‌های کشور و بالا بردن سطح معیشتی شهروندان استفاده نشده است.

ب: انصار الله با تشکیل کمیته‌های مردمی برای برقراری امنیت ضمن اینکه امنیت در بسیاری از مناطق این کشور را به صورت مردمی اداره می‌کند، با مردمی کردن امنیت تلاش کرده‌اند تا از درگیری قومی و مذهبی در این کشور جلوگیری کنند.

به گفته عبدالملک الحوثی ماموریت کمیته‌های مردمی محافظت از مردم، حمایت از انقلاب آنها، تحکیم پایه‌های امنیت و ثبات در کشور و مقابله با اشرار فاسد و مستبد و مجرمی است که علیه ملت و انقلاب اقدام می‌کنند.

این در حالیست که وزیر دفاع یمن نیز از وجود توافقاتی با جنبش انصارالله برای جذب شماری از نیروهایش در نیروهای مسلح و امنیتی این کشور برای ایجاد "موازنه ملی مورد نظر" خبر داده است. مردمی کردن امنیت در یمن بی شک ضامن امنیت پایدار در این کشور در آینده خواهد بود.

ج: در کنار مبارزه با فساد و ایجاد اجماع ملی در این‌باره، طرح اعلام مشارکت در تصمیم گیری‌ها از سوی انصارالله که با هدف تشکیل دولت وحدت ملی در یمن، که گام های آغازین آن نیز برداشته شده، شیعیان حوثی را در مسیر تبدیل شدن به عنصر تصمیم گیر در این کشور قرار داده است.

شیعیان یمن با اتخاذ این تدابیر هم اینک پس از سالها از مقام یک گروه تاثیرگذار در آستانه تبدیل به یک گروه تصمیم گیر در ساختار قدرت در این کشور شده‌اند. البته لازم به ذکر است که انقلاب یمن هنوز به پیروزی کامل نزدیک نشده ولی اصرار بر این سه استراتژی می‌تواند انقلاب یمن را در مسیر پیروزی نهایی قرار دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر: